top of page
Search

Oma firma asutamine

Updated: Mar 24, 2024


Oma firma asutamine Eestis on väga lihtne, eriti kui valid osaühingu (OÜ) vormi, mille saab asutada vaid ühe tööpäevaga. Osaühing on populaarne ettevõtlusvorm ja sobib suurepäraselt väikeettevõtetele. Kui sul on äriidee ja soovid asutada oma ettevõtet, kuid ei ole kindel, kuidas täpselt registreerimisprotsess käib, siis järgnevalt on samm-sammult juhised, mida teha.

Ettevõtte nime valik

Ettevõtte nimi võiks peegeldada sinu firma tegevusvaldkonda, kuid see pole absoluutselt kohustuslik. Kui firma tegevus ei ole selgelt määratletud või soovid tegutseda mitmel erineval alal, võib nimi olla abstraktne. Kui soovid luua ka kodulehe ja soovid, et domeeninimi ja firmanimi oleksid identsed, siis tuleks nime valikule pöörata tõsisemat tähelepanu. Oluline on meeles pidada, et väikefirma domeeninimi võib olla erinev firmanimest. Näiteks, kui firma nimi on Maat OÜ, võib selle domeen olla hoopis mrkbilanss.ee.

Ettevõtte nime valikule on omad nõuded ja piirangud. See peab olema selgelt erinev teistest Eestis registreeritud ettevõtetest, sarnasust saab kontrollida e-äriregistrist.

Ettevõtte asutamine Äriregistris

Kui nimi valitud ja sobivus Äriregistris kontrollitud, siis tuleb juriidiline keha ka ametlikult vormistada. Kõige lihtsam on ettevõtet asutada kiirmenetluse korras Äriregistri Ettevõtjaportaalis. Logi Ettevõtjaportaali sisse ja saadki alustada OÜ asutamisega.

Enne ettevõtte asutamisavaldusega alustamist, vali oma ettevõtte tegevusala EMTAK kood ja loo ettevõttele e-maili aadress, siis läheb asutamine kiiremini.

Kui see kõik on tehtud, siis saad jätkata asutamisega, valides “Alusta asutamist”. Avaldus on lihtne ja raskusi ei tohiks registreerimisega tulla. Täidad ära asutamisavalduse ja tüüppõhikirja nõutud väljad. Kiirmenetluse korras asutatud ettevõttel on etteantud tüüppõhikiri ka asutamisotsuse eest ja eraldi osanike otsust esitama ei pea. Juhul kui alustad tegevust erinõuetega tegevusalal, siis tüüppõhikirja kasutada ei saa.

Tüüppõhikiri

Kui loodava osaühingu osanikke on 1 – sina ise, siis etteantud põhikirja palju muutma ei pea, enamasti sobivad kõige esimesed pakutud variandid.

Põhikirjas võiks ära muuta 10% kohustusliku reservkapitali nõude osakapitalist, osaühingul ei pea olema kohustuslikku reservkapitali, sellega hoitakse vaid raha omakapitalis kinni ja ei saa näiteks kogu teenitud kasumit dividendina välja maksta.

Mõistlik on ka muuta põhikirja lõpus olev rida asutamiskulude kohta. Valida võiks variandi “asutamiskulud kannab ettevõte” ja asutamiskuludeks märkida siis riigilõiv, mille pead ettevõtte asutamisel tasuma – 265 eurot. Selle raha saad enda ettevõttest tagasi kanda hiljem maksuvabalt. Asutamiskuludesse ei saa kirjutada osakapitali 2500 eurot, asutamiskulu on ikka otseselt asutamisega seotud kulu ja osakapital ei ole seda.

Juhul kui osanikke on rohkem, tuleb ka põhikiri rohkem läbi mõelda ja vastavad muudatused teha vastastikusel kokkuleppel.

Osaühingu sissemakseta asutamise korral, tuleb ka läbi mõelda, millal täpsemalt on plaanis osakapital sisse maksta, sel juhul pakub põhikiri ette ka 5 varianti, viidates äriseadustikule (tühjal põhikirja näidisel neid variante ei näita). Suuresti vahet ei ole millise variandi valite, valitud variandist sõltub kuidas teha ettevõtte astumisega seotud asutamiskanded raamatupidamises ja milliseks kujuneb algbilanss.

Mis on järgmised sammud peale ettevõtte registreerimist?

·       Vali sobilik pank ja ava seal ettevõttele arvelduskonto.

·       Soovi korral saad ettevõtte registreerida käibemaksukohuslaseks. Käibemaksukohuslaseks registreerimise kohustus tekib siis, kui müügikäive ületab      40 000 eurot aastas.

·       Kui soovid maksta endale töötasu või palgata töötajaid, tuleb registreerida töötajate registris.

·       Vajad inimest, kes hoolitseks Sinu raamatupidamise eest.





 
 
 

Comments


MRK Bilanss OÜ

Reg.nr.  11052193

Vabaduse pst 174b, Tallinn 

aivi@mrkbilanss.ee

+372 56 900 884

bottom of page